Katarzyna Wiśniewska

Stolarz

Przewiń

Ja, Stolarz

"(...) od dziecka chciałam projektować i wykonywać meble. Drogą do realizacji marzeń było wybranie uczelni we Wrocławiu, gdzie przez chwilę studiowałam projektowanie wnętrz. Świat, w którym się wtedy obracałam był to świat artystów - malarzy, projektantów, rzeźbiarzy i architektów. Zaczęłam pobierać "nauki" w dawny sposób czyli rozpoczęłam wędrówkę po pracowniach projektowych i architektonicznych w chwilach wolnych od pracy. Ten czas pozwolił mi na poznawanie niezwykłych ludzi, ich technik i doświadczenia, ale przede wszystkim pozwolił mi poznać prawdę o sobie.

Odebrałam świetne wykształcenie poznawcze, stałam się wrażliwa na dobra sztukę, nauczyłam się odróżniać dobry projekt od złego i dobrze zrobiony przedmiot od takiego, który oprócz własności użytkowych nic więcej nam nie daje. Wtedy też otrzymałam najważniejszą wskazówkę "Pamiętaj, dobry mebel musi być jak dobrze uszyta marynarka. Można go oglądać z każdej strony i zachwycać się podszewką"(...)" - Katarzyna Wiśniewska

Moje Inspiracje

" (...) Inspirują mnie zobaczone fotografie z ciekawymi meblami lub wnętrzami. Inspiruje mnie film. Inspiruje mnie sztuka współczesna i sztuka dawna. Jednak największą moją inspiracją jest i była sztuka okresu secesji, art-deco, modernizmu, wzornictwo Bauhausu, polska sztuka wzornicza okresu międzywojennego i europejskie wzornictwo lat 50 i 60. Nie chcę robić mebli, które są kopiami tamtych mebli. Staram się czerpać z idei i przekładać ją na dzisiejszy język. Marzę by meble dzisiaj tworzone przeze mnie, tak jak meble z moich ulubionych okresów, oparły się czasowi i zawsze były fascynujące."

Napiłabym się kawy z ...

" (...) z największą królową kosmetyków czyli Helena Rubinstein. Skromna polska dziewczyna, która w bardzo wczesnych latach swojej młodości wyjechała do Ameryki i dzięki przepisowi jaki otrzymała od swojej matki, zbudowała imperium kosmetyczne. Pracowała do końca swojego życia, umarła w wieku 93. Pewnie zadałabym jej pytanie : jak znajdować w sobie tyle energii by pracować do końca swoich dni? (...)

Tamarą Łempicką, wspaniała polska malarka epoki art-deco. Żyła na swoich warunkach kompletnie odrzucając konwenanse. Malowała tak jak chciała, portretowała tego kogo chciała no i już za życia jej obrazy osiągały ogromne ceny. Nie była tylko wyśmienitą malarka, ale też rewelacyjną business woman. Przy kawie zapytałabym jej :  jaki był jej sposób na to, że można osiągnąć taki sukces tylko na swoich warunkach?

Iris Apfel, projektantka wnętrz Białego Domu dla dziewięciu kolejnych prezydentów, projektantka mody, ikona stylu, wyrocznia w dziedzinie mody, z którą do dziś liczy się każdy, inspiracja dla tysiąca kobiet na całym świecie. Jak to jest gdy jest się ikoną sztuki przez 70 lat?

W Polsce zapewne chciała bym porozmawiać o sztuce z Andą Rottenberg, może odpowiedziałaby mi jak szukać klucza do sztuki i jak wyrobić w sobie ta niezwykła zdolność rozumienia i odbierania sztuki.

Jednak nie wiem czy nie wystarczyło by mi słuchanie tych kobiet i czy pytania nie były by tylko wynikiem tego słuchania (...)